Batı Avrupa’da Sunucu RAM güncelleme ciroları hala yükselen ortalama satış fiyatının etkisi altında

Facebooktwitterlinkedin

Kurumsal Araştırma Güncellemesi

Batı Avrupa’da sunucu RAM güncelleme ciroları hala yükselen ortalama satış fiyatının etkisi altında

30 Kasım 2017 (Londra, Birleşik Krallık): Lider Avrupa IT pazar analizi şirketi CONTEXT tarafından yayınlanan verilere göre, Doğu Avrupa’da dağıtım kanalının kurumsal müşterilerine satışını yaptığı rastgele erişimli hafıza (RAM) güncelleme ürünlerinin toplam cirosu Ekim 2017’de yıldan yıla %28.1 artış gösterdi. Bu artışa yıldan yıla artan ortalama satış fiyatları gibi bir dizi trend neden oldu. Öte yandan tüm sunucu RAM bileşenlerinin birim satışları tedarik kanalında devam eden ürün sıkıntısı ve daha yüksek kapasiteli çift seviyeli hafıza birimlerine (DIMM) süregelen yönelmenin etkisiyle %25.9 düştü.

Yıldan yıla karşılaştırma GB başına RAM fiyatındaki değişimin önemsiz olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan 128GB çift seviyeli hafıza birimlerinin (DIMM) önemi hızla düştü ve şimdilerde GB başına fiyatı 64GB DIMM’lerin biraz üzerinde seyrediyor. Öte yandan daha küçük RAM-DIMM’lerin ortalama satış fiyatları yükseldi ve 16GB ve 32GB DIMM’lerde de GB başına fiyatlar 64GB DIMM fiyatlarına yaklaşıyor.

 

Grafik: DIMM – GB RAM başına fiyat

64GB RAM-DIMM birim satışları yıldan yıla %49.6 büyürken aynı dönemde, 32GB DIMM satışları %9, 16GB DIMM satışları %53,6 ve 8GB RAM DIMM satışlarının da %30.8 düştüğü görüldü. Diğer taraftan 4GB DIMM’ler bu trendin tersine bir sıçrayışla satılan birim bazında %72.1’lik bir artış gösterdi: bu boyut GB başına maliyet bakımından en ucuz 2. Seçenek olmayı sürdürüyor, ve satışlar ayrıca DDR4-türü DIMM’lerin etkisiyle sürüyor.

Satılan 128GB birim sayısı yıldan yıla azalmış olsa da, ortalama satış fiyatlarının düşüyor olması gelecekte bu ürünleri – erişilebilirliğinin artması kaydıyla – çok daha cazip bir seçenek haline getirebilir.

Facebooktwitterlinkedin

Batı Avrupa’da Sunucu RAM güncelleme ciroları hala yükselen ortalama satış fiyatının etkisi altında için yorumlar kapalı

Filed under CONTEXT

Comments are closed.