Batı Avrupa PC iş istasyonu satışları 2017 Q4’ün başında %8’lik artışla büyümeyi sürdürüyor

Facebooktwitterlinkedin

PC Araştırma Güncellemesi

Batı Avrupa PC iş istasyonu satışları 2017 Q4’ün başında %8’lik artışla büyümeyi sürdürüyor

07 Aralık 2017 (Londra, Birleşik Krallık): Lider Avrupa IT pazar analizi şirketi CONTEXT tarafından yayınlanan verilere göre, Batı Avrupa’nın en büyük IT dağıtıcılarının PC iş istasyonu satış hacmi 2017 Q4 başlarında büyümeyi sürdürdü, önceki çeyreklerde görülen artış devam ederken yıldan yıla büyüme %8’e ulaştı.

Ekim ayında notebook ve masaüstü iş istasyonlarının kombine satışı yıldan yıla %8 arttı, bu oran üçüncü çeyrekte %7, 2017 Q2’de ise %10’du. Q2 ve Q3’de hem notebook hem de masaüstü segmenti satışlarında artış görülürken, Q4 başlarında görülen büyümeyi ise %29 oranında artarak sabit modellerin durağan performansını dengeleyen notebook iş istasyonlarının yükselişi sağladı.

Batı Avrupa dağıtımının en büyük üç üreticisi Ekim ayında mobil iş istasyonlarına artan talebi kaldıraç olarak kullandı. 1 numaralı üretici HP için satışlar güçlü bir zeminde yıldan yıla %32 arttı; Lenovo %21 daha fazla notebook iş istasyonu sattı; ve Dell küçük bir zeminde olsa da satış hacmini %64 arttırdı.

İş istasyonlarının 2017 satışları, ürün yenileme, genel olarak PC mix üst düzey ürünlere olan ilginin artması, PC üreticilerinin bu segmente artan odağı ve yaygın olarak masaüstü cihazlardan mobil cihazlara geçişi de içeren birçok faktörün etkisiyle iyileşti.

Grafik: PC iş istasyonu satış hacimleri (Batı Avrupa dağıtımı)

 


W Europe PC Workstation sales continue growth with sales up +8% in early Q4 2017 

07 December 2017 (London, UK): Volume sales of PC workstations through Western Europe’s largest IT distributors continued to rise in early Q4 2017, increasing +8% y-o-y and continuing the growth already seen in previous quarters, according to data published by CONTEXT, the European IT market research company.

In October, combined sales of notebook and desktop workstations were up by +8% year-on-year after a rise of +7% in the third quarter and +10% in Q2 2017. While Q2 and Q3 2017 saw increased sales in both the Notebook and Desktop segments, growth in early Q4 was driven by sales of notebook workstations, which were up by +29% and more than able to offset the flat performance of stationary models.

All of the top three vendors in Western European distribution were able to leverage the rising demand for mobile workstations in October. For No. 1 vendor HP, sales increased by +32% year-on-year from a strong base; Lenovo sold 21% more notebook workstations; and Dell saw volume sales rise by +64%, albeit from a small base.

Sales of workstations have improved during 2017 as a result of several factors, including product refreshes, the general shift to higher-end products in the PC mix, PC vendors’ increased focus on the segment, and the overall shift from deskbound to mobile devices.

Graph: PC Workstation volume sales (WE distribution)

Facebooktwitterlinkedin

Batı Avrupa PC iş istasyonu satışları 2017 Q4’ün başında %8’lik artışla büyümeyi sürdürüyor için yorumlar kapalı

Filed under CONTEXT

Comments are closed.