Monthly Archives: Ocak 2017

2016 sonunda Ticari PC satışları +%6 artarken tüketici PC talebi durgun

context-pc-research-update25 Ocak 2017 (Londra, Birleşik Krallık): Avrupa IT Pazar araştırma şirketi CONTEXT tarafından yayınlanan son verilere göre Batı Avrupa’daki dağıtıcılar arasında PC (masaüstü, notebook ve workstation) satış hacmi büyümesi 2016 Q4 tatil sezonunda durgun tüketici performansından etkilenmiş olsa da ticari satışlar artmaya devam etti.

Tüketiciyi hedef alan PC’lerin Batı Avrupa’daki en büyük dağıtıcılar üzerinden satış hacmi 2016’nın son çeyreğinde -%7 oranında düşüş kaydederek konsolide PC satışları toplamında -%2 oranında bir düşüşe neden oldu. Tüm ürün gruplarında tüketici talebinde düşüş kaydedilirken masaüstü kategorisi -%16 ile en büyük düşüşü gördü.

Diğer taraftan ticari satışlar büyümeye devam etti ve nihai tüketiciye satış hacmi geçen seneye oranla +%6 oranında arttı. Aynı şekilde notebook satışlarında +%9, masaüstünde +%2 ve workstation için +%1 ile tüm kategoriler için paralel bir durum söz konusu. Apple’ın iPad Pro ve Microsoft’un Surface Pro ürünleri gibi takılıp sökülebilir ürünleri talep görmeye devam ediyor.

Beklentilerle doğru orantılı olarak 2016 Q4’te Windows 10 ticari segmentte daha güçlü rol oynamaya başladı. Son çeyrekte Batı Avrupa’daki dağıtıcılar üzerinden satılan Windows Business PClerin %38’i Windows 10 Pro özelliğine sahip, Q3’te bu rakam %22’idi. Yılın son çeyreği ilerledikçe aydan aya Windows 10 Pro’nun payı kayda değer bir artış gösterdi: Ekim’de Windows Business PClerinin sadece %27’si Microsoft’un son işletim sistemi yüklü halde sağlanırken bu oran Kasım’da %37, yılsonunda ise %48’e yükseldi.

 

Kaynak: CONTEXT Distribütör Panelleri

2016 sonunda Ticari PC satışları +%6 artarken tüketici PC talebi durgun için yorumlar kapalı

Filed under CONTEXT