Monthly Archives: Ağustos 2016

2016 Q1’de küresel 3D yazıcı pazarı %9 artarken endüstriyel segment düştü

CONTEXT 3D Printing Research Update3D Yazıcı Araştırma Güncellemesi

2016 Q1’de küresel 3D yazıcı pazarı %9 artarken endüstriyel segment düştü

26 Temmuz 2016 (Londra, Birleşik Krallık): BT Pazar analizi şirketi CONTEXT’in son rakamlarına göre Dünya genelinde 3D yazıcı sevkiyatı 2016 Q1’de geçen yıla nazaran %9 artış gösterdi. Büyümeyi destekleyen kişisel/masaüstü yazıcı sevkiyatları oldu ancak küresel ciroların %78’ine isabet eden endüstriyel/profesyonel pazarında 2016 Q1’de 2015 Q1’e kıyasla %20 daha az yazıcı sevk edildi.

Her ikisi de üst yönetim revizyonundan geçen küresel pazar liderleri Stratasys ve 3D Systems bir önceki yıla kıyasla birim ürün sevkiyatında sırasıyla  %32 ve %66 düşüş kaydettiler.

3D yazıcı pazarının endüstriyel/profesyonel kısmı özellikle pazar liderleri Stratasys ve 3D Systems’ın zayıf performanslarına bağlı olarak 2016 Q1’de zorlanmaya devam etti. Endüstriyel/profesyonel 3D yazıcı sektörünün yükselen tarafı metal 3D yazıcılar oldu. 2016 Q1’de metal bazlı 3D yazıcıların sayısında yıldan yıla %29 artış oldu. Ciro bazında önde gelen beş endüstriyel/profesyonel şirketin üçünün (EOS, SLM Solutions and Arcam AB) metal 3D yazıcılara güçlü ya da artan bir vurgu yapması bu segmentin pazarın tamamı için ne kadar dikkat çekici olduğunu gösteriyor.

Diğer taraftan masaüstü/kişisel 3D yazıcı sektörü endüstriyel/profesyonel kısımdan bağımsız şekilde hızla büyümeye devam ediyor, iki segmentin markaları arasında çok az çakışma var. Tayvanlı üretici XYZprinting 2016Q1’de küresel liderliğini sürdürürken, bu süreçte pazara yeni oyuncuların girmesiyle payı %25’e düştü.

Geleceğe dönük olarak, CONTEXT yakın zaman tahminlerinde endüstriyel/profesyonel sektörde, HP, Ricoh ve diğerleri tamamen işin içine girerek – Stratasys ve 3D Systems gibi endüstrinin tam teşekküllü güçlü oyuncularıyla beraber, üretim pazarlarını 3D yazıcıların plastik imalatının değeri konusunda ikna edinceye kadar iyimser ancak ihtiyatlı. Kişisel/masaüstü pazarı için, artan satış rakamları, ön siparişler ve pazara giren yeni markalardan da açıkça anlaşıldığı gibi, yakın dönemde artış eğilimi devam ediyor. Yazıcı donanımının yanı sıra malzeme ve hizmetleri de kapsayan toplam küresel 3D yazıcı pazarının 2015’teki $4.1B iken 2020 itibariyle $18.4B’a gelmesi bekleniyor.

Şekil 1: 2016 Q1 küresel masaüstü/kişisel 3D yazıcı, birim hacim bazında pazar payı en yüksek 5 üretici

 

Sıralama Şirket Q1 2016 Sevk Adedi Q1 2016 Payı
1 XYZprinting 17,400 25%
2 M3D 6,265 9%
3 Ultimaker 5,438 8%
4 Stratasys 4,005 6%
5 FlashForge 3,725 5%

 

Şekil 2: 2016 Q1 küresel endüstriyel/profesyonel 3D yazıcı, ciro bazında pazar payı en yüksek 5 üretici

 

Sıralama Şirket Q1 2016

Yazıcı Ciro (M)

Q1 2016

Ciro Payı

1 Stratasys $106.4 29%
2 3D Systems $51.2 14%
3 EOS $41.6 11%
4 SLM Solutions $13.0 3%
5 Arcam $11.6 3%

 

Bu araştırma güncellemesindeki tüm veriler CONTEXT’in 2016 Q2’de yayınlanan –üyelikle erişilebilen- AM3DP raporuna dayanmaktadır. Bu hizmetlerle ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen dcohen@contextworld.com adresinden Danielle Cohen ile iletişime geçin.

Daha fazla bilgi ya da CONTEXT araştırma güncellemelerine üye olmak için lütfen research@contextworld.com adresine e-posta gönderin.

 

Veri Kaynağı

CONTEXT Katmanlı Üretim ve 3D Yazdırma (AM3DP) Araştırma Güncellemeleri, CONTEXT’in 2015 Q4 çeyrek bazlı küresel AM3DP raporuna dayanmaktadır. Bu rapor hem kişisel/masaüstü sektörünü hem de endüstriyel/profesyonel sektörünü içeren küresel pazarın tamamını kapsar ve üretici şirketlerin merkezinden gelen coğrafi bölge, üretici ve temel 3DP/AM teknolojisi ayrımlarına göre tedarik zinciri destekli sevkiyat verilerine dayanır.

EMEA bölgesinde, rapor CONTEXT SalesWatch Distribution (Avrupa’daki Küresel Teknoloji Dağıtıcılığı Kurulu (www.gtdc.org) üyelerinden alınan verileri de içeren distribütörün haftalık nihai tüketiciye satışı verileri ve CONTEXT MarketWatch (toptancı, zincir mağaza, e-ticaret kanallarının aylık nihai tüketiciye satış verileri) ve CONTEXT PriceWatch(liste, ticari, sokak ve promosyon fiyatları) den gelen nihai tüketiciye satış, satış noktası ve fiyat verileri ile zenginleştirilir.

||| CONTEXT Küresel Çeyrek Bazlı AM3DP raporu coğrafi lokasyon, üretici ve çekirdek 3DP/AM teknolojisi bakımından üreticilerin merkezlerinden edinilen çeyrek bazında sevkiyat verilerini sağlar.

|||  CONTEXT SalesWatch Distribution Raporları Avrupa Bilişim Teknolojileri dağıtım pazarında geniş ürün yelpazesiyle distribütörün ürün satış verileri hakkında tüm pazar verilerini sunar.

||| CONTEXT MarketWatch Zincir mağaza ve B2B panellerimiz sayesinde tüm bilişim teknolojileri pazarı satışlarını hem iş dünyası hem de tüketici için tamamen görünür kılar.

||| CONTEXT PriceWatch Hizmeti Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik bölgelerinde rakip ürün, fiyat ve promosyonel faaliyetler konularında gelişmeleri takip etmek isteyen tüm Bilişim Teknolojileri üreticilerine rekabetçi fiyat bilgisi sunar.

||| CONTEXT Sevkiyat Satış İzleme Tüm Avrupa’da üreticilerin çeyrek bazında tüm kanallara yaptığı PC, yazıcı ve ekranları kapsayan doğrudan ve dolaylı satışları içerir.

CONTEXT hakkında :

Merkezi Londra’da bulunan, dünya çapında 250’den fazla çalışanı olan bir şirket olan CONTEXT teknoloji ürünlerinin satışı ve küresel fiyatlandırmasını izlemek konusunda uzmanlaşmıştır. Dünyanın en geniş kapsamlı Dağıtım Kanalı Veritabanı tarafından desteklenen, büyük hacimli veriler bakımından veri yönetimi ve raporlamadaki engin tecrübemizle müşterilerimize 30 seneyi aşkındır en yüksek kalitede veriler sağlayarak onların kritik ticari kararları vermelerine yardımcı oluyoruz. CONTEXT ayrıca küresel çapta Devlet İstatistik Hizmetleri ve önemli Ticaret Birlikleri ile de çalışmaktadır.

 

 

 

2016 Q1’de küresel 3D yazıcı pazarı %9 artarken endüstriyel segment düştü için yorumlar kapalı

Filed under 3D Printing, Research Update