Monthly Archives: Mayıs 2016

3D Yazıcı Araştırması: 3D Yazıcı satışları 2016 1. Çeyrekte %95 artış gösterdi

3D Yazıcı Araştırma Güncellemesi

EMEA Bölgesi Distribütörlerinin yıldan yıla 3D Yazıcı satışları 2016 1. Çeyrekte %95 artış gösterdi.

Mayıs 2016 (Londra, Birleşik Krallık): IT dağıtım kanalı Masaüstü/Kişisel 3D Yazıcı pazarının büyük kısmını oluşturmaya devam ederken bunu takiben ilgili sarf malzemeleri pazarına da erişimi sürüyor. EMEA Bölgesi IT Distribütörleri tarafından satılan Masaüstü 3D Yazıcıların büyük kısmı, sıklıkla FDM (eriyik yığma modelleme) diye adlandırılan malzemeyi yığma suretiyle çıkaran tipte yazıcılardır. Dünya genelinde diğer yerlerde de benzer bir eğilimle 2015’te sevk edilen Masaüstü/Kişisel 3D Yazıcıların %96’sı FDM türünde olduğu görüldü.

2D inkjetlerin çoğuna benzer şekilde 3D yazıcıların sarf malzemeleri de (FDM modellerinde plastik lif şeklinde olan) sadece belli bir modele özgü ya da açık kaynaklı olabilir. Bu dolgu lifi genellikle makaralar içinde piyasaya sürülür ancak tescilli teneke kutu, torba ya da buna özgü kaplar içinde sunulabilir. Markalar arasında birlik sağlamak için CONTEXT dolgu malzemesinin net ağırlığını kullanmaktadır. Ortalama olarak, EMEA IT dağıtım kanalı, yazıcı satışlarına kıyasla dolgu lifi yeniden dolum malzemeleri satışında 2015 4. Çeyrekte 4.5x’e karşı 2016 1. Çeyrekte 13.7x ile ani bir yükselişe tanıklık etti.

3D Printing RU chart 1 - 11 May (550 x px)

Masaüstü FDM Yazıcıların çoğunluğu iki ana tür plastik kullanır: PLA (polilaktik asit), mısır bazlı çözülebilir plastik, ve ABS (akrilonitril bütadien stiren), tüketici elektroniği cihazlarında sıklıkla rastlanan türde plastik. Bu plastiklerin farklı gerilme mukavemeti, çözünürlük ve bu gibi özellikler taşıyan birçok çeşidi vardır. En pahalı Masaüstü 3D Yazıcılar yaratıcılığa daha fazla imkân veren daha egzotik malzemeler kullanma eğilimindeler, hatta bazı üst düzey masaüstü modelleri Profesyonel/Endüstrüyel kategori ile örtüşüyor. Mekanik özellikleri oldukça büyük önem arz eden ve Üst düzey yazıcılarda kullanılan malzemelerin 3D Yazıcı endüstrisinin Malzeme Bilimi segmentine faydalı olmaktadır. Ancak Masaüstü 3D yazıcıların genellikle hobi sahipleri tarafından prototip üretimi için ve eğitim amaçlı kullanılması nedeniyle, malzeme/sarf malzemeleri daha az kalıplaşmış şekilde belirlenmekte ve çoğunlukla ABS ve PLA kategorilerinden birine düşmektedir. PLA yeniden dolgularının sevkiyatı geçen yılın %61’lik oranına kıyasla 2016 1. Çeyrekte toplam perakende satış rakamlarının %85’ine erişti.

3D Printing RU chart 2 - 11 May (550 x px)

 

Daha fazla bilgi, ya da CONTEXT Araştırma Güncellemelerine abone olmak için lütfen research@contextworld.com adresine e-posta gönderiniz.

Veri Kaynağı:

CONTEXT Toplamsal Üretim ve 3D Yazıcı(AM3DP) Araştırma Güncellemeleri CONTEXT’in 2015 son çeyreğinde yayınlanan Küresel Çeyrek Bazlı AM3DP raporuna dayanmaktadır. Bu rapor hem Kişisel/Masaüstü sektörü hem de Endüstriyel/ Profesyonel sektörünü içeren tüm küresel pazarı kapsamakta ve Üreticiden her çeyrek için alınan tedarik zinciri bazlı üretici merkezinden yapılan sevkiyatları bölge, üretici ve çekirdek 3DP/AM teknolojisi bakımından gösterir verilerle desteklenmektedir.

3D Yazıcı Araştırması: 3D Yazıcı satışları 2016 1. Çeyrekte %95 artış gösterdi için yorumlar kapalı

Filed under 3D Printing

2016 1. Çeyreğinde PC toptan satışları düşerken fiyatlar yükseldi.

PC Araştırma Güncellemesi

2016 1. Çeyreğinde PC toptan satışları düşerken fiyatlar yükseldi.

25 Nisan 2016 (Londra, Birleşik Krallık): Avrupa IT Pazar araştırma şirketi CONTEXT tarafından yayınlanan veriye göre Batı Avrupa’nın en büyük distribütörleri PC toptan satışlarında 2016’nın ilk çeyreğinde yıldan yıla %9 bir düşüş kaydetti. Bu düşüşe kısmen geçen sene aynı çeyrekte Microsoft Windows’un Bing işletme sistemi ile çalışan düşük segment dizüstü bilgisayarlarının PC satışlarını toplamda %14 artırması ile oluşan yüksek performans neden oldu.

Dizüstü bilgisayarlardaki Bing payı 2015 1. Çeyrekte %17 iken bu yıl %0.4’e inerek düşüşe en büyük katkı sağlayan ürün kategorisi oldu. Dizüstü bilgisayar toptan satışları yıldan yıla %10 düşerken masaüstü bilgisayar satışları daha düşük bir oranla %7 düşüş kaydetti.

Olumlu bir haber ise PC işletim sistemlerinde süregelen değişimler distribütörlerin ortalama satış fiyatında (ASPs) yükselmeye katkı sağladı. 2015 yılı boyunca çeyrekten çeyreğe yükselişleri takiben – düşen Bing hacmi, büyüyen Windows 10 satışları ve endüstrinin, zayıflayan Euro’nun PC kar marjı üzerindeki etkisini telafi edebilmek için PC fiyatlarını artırma çabası – 2016 1. Çeyrekte PC ASPs (Avarage Selling Price) leri yıldan yıla %8 büyüme ile 506€ civarında kaldı.

Sonuç olarak, toptan satışlarda %9 düşüş olduğu halde PC cirolarında bu çeyrekte sadece %1 düşüş oldu.

Veri Kaynağı:

CONTEXT araştırma güncellemeleri tüm IT tedarik zincirini kapsayan, CONTEXT Sevkiyat Satışİzleme(çeyrek bazında üreticinin perakende pazarına satışı), CONTEXT Distribütör Satışİzleme(Avrupa’daki Global Teknoloji Distribütörleri Konseyi(www.gtdc.org) üyelerinden temin edilen verileri içerir haftalık distribütörün tüketiciye satışı), CONTEXT Pazarİzleme (aylık yeniden satış, zincir mağaza, e-ticaret kanallarının aylık nihai tüketiciye satış verileri) CONTEXT Fiyatİzleme (Liste, ticari, sokak ve promosyon fiyatları) dahil birçok veri servislerimizle desteklenen tam teşekküllü analiz araçlarından beslenmektedir.

III CONTEXT Distribütör-Satış İzleme Raporları Avrupa Bilişim Teknolojileri dağıtım pazarında geniş ürün yelpazesiyle distribütörün ürün satış verileri hakkında tüm pazar verilerini sunar.
||| CONTEXT Pazar İzleme Zincir mağaza ve B2B panellerimiz sayesinde tüm bilişim teknolojileri pazarı satışlarını hem iş dünyası hem de tüketici için tamamen görünür kılar.
||| CONTEXT Fiyat İzleme Hizmeti Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik bölgelerindeki rakip ürün, fiyat ve promosyonel faaliyetleri bilme ihtiyacı içinde olan tüm Bilişim Teknolojileri üreticilerine rekabetçi fiyat bilgisi sunar.
||| CONTEXT Sevkiyat Satış İzleme Tüm Avrupa’da üreticilerin çeyrek bazında tüm kanallara yaptığı PC, yazıcı ve ekranları kapsayan doğrudan ve dolaylı satışları içerir.

CONTEXT Araştırma Güncellemelerine abone olmak için lütfen research@contextworld.com adresine e-posta gönderiniz.

CONTEXT hakkında :
Merkezi Londra’da bulunan, dünya çapında 250’den fazla çalışanı olan bir şirket olan CONTEXT teknoloji ürünlerinin satışı ve küresel fiyatlandırması konularında uzmanlaşmıştır. Dünyanın en geniş kapsamlı Dağıtım Kanalı Veritabanı tarafından desteklenen, büyük hacimli veriler bakımından veri yönetimi ve raporlamadaki engin tecrübemizle müşterilerimize 30 seneyi aşkındır en yüksek kalitede veriler sağlayarak onların kritik ticari kararları vermelerine yardımcı oluyoruz. CONTEXT ayrıca küresel çapta Devlet İstatistik Hizmetleri ve önemli Ticaret Birlikleri ile de çalışmaktadır.

 

2016 1. Çeyreğinde PC toptan satışları düşerken fiyatlar yükseldi. için yorumlar kapalı

Filed under PC Update, Research Update