Category Archives: PriceIT

CONTEXT PriceIT: Üreticilerin ‘adil fiyatlandırma’ya ilişkin objektif bir 3. taraf bakışına ihtiyacı var

ÜRETİCİLERİN ADİL FİYATLANDIRMAYA İLİŞKİN OBJEKTİF BİR 3. TARAF BAKIŞINA İHTİYACI VAR

Genel Görünüm:

Mathias Knöfel / CONTEXT

Mathias Knöfel / CONTEXT

Brexit referandumundan beri birçok üretici müşterilerini Sterlin’in Dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle olası fiyat artışları konusunda uyardı. Bu ayarlamalar yapılırken, üreticiler ve onların büyük ölçekli kurumsal müşterileri PC ekipmanına ödenen fiyatları nasıl yönetecekler? Değişen pazar koşulları içinde “adil” fiyata ulaştıklarını nasıl bilebilecekler? Örneğin, yeni pazar koşullarının kurumsal PC alıcıları için hemen düşük fiyata dönüşeceği varsayılamaz. Bunun nedeni, belirtilen PC konfigürasyonlarının pazar fiyatlarının dövizdeki dalgalanmalarla paralel hareket etmiyor olması ve her bir bileşenin mevcut fiyatlarının toplamıyla basitçe tespit edilemeyeceğidir. Bunu doğrular şekilde, bir başka istikrarsız dönem olan 2015’de, toplam fiyatlar sadece bileşenlerin fiyatlarının gerçekte gerektirdiğinin üzerinde artmıştı.

2015’te olanlar ders verici nitelikte. 2015’te Euro’nun Dolar karşısında düşüşünün ardından Avrupa’daki kurumsal PC müşterileri IT donanım fiyatlarındaki ani artışla sarsıldılar. Önce PC bileşenleri, hemen ardından tam donanımlı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar etkilendi. Büyük kurumsal müşteriler bunu takiben fiyat indirimi sağlayamadıkları gibi birçok durumda sözleşmeli tedarikçilerin fiyat artışına maruz kaldılar.

Bugüne dönecek olursak: Büyük bir teşebbüs, pazarda ortadan üst düzeye konfigürasyona sahip masaüstü ürünü –hızlı işlemci, uygun bellek, makul saklama alanı, birden fazla grafik kartına uyumlu-  yüksek miktarda temin etmek isterse anakart parçalarında yavaş seyreden düşüşe rağmen işlemcilerin ve HDD saklama seçeneklerinin sıklıkla iki haneli rakamlar oranında düştüğünü görmek ilgi çekici olabilir. İşlemcilerin rolünün önemi düşünüldüğünde, düşen fiyatları belirli konfigürasyonlar, özelinde sözleşme fiyatları üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Bunun tam tersine, bellek fiyatlarının geçtiğimiz yılki sert düşüşüne rağmen toplam fiyata pek de etkisi görülmedi.

Tüm bunlar adil fiyatlandırma üzerinde objektif bir üçüncü taraf görüşünün değerini vurguluyor.

Geleceğe bakarsak: kısa vadede, pazardaki değişimlerle uyumlu olarak bir yeniden düzenleme dönemi bekleniyor. Birden fazla yılı kapsayan kurumsal müşteri sözleşmelerinin tüm tarafları, uzayan dönemler boyunca adil bir fiyat pazarlığı yapmanın doğasında var olan güçlüğü CONTEXT PriceIT Benchmark raporunu kullanarak aşabilirler. Özelleştirmiş bir raporun kaldıraç etkisini kullanarak hem satıcı hem alıcı düzenli yorumları, fiyatlamanın pazarın son koşullarını yansıtıp yansıtmadığından emin olabilir: belirli bir PC konfigürasyonunun maliyetinin sözleşme fiyatına daha yüksek mi yoksa düşük mü yansıması gerektiğini doğrulamak.

c-priceitCONTEXT PriceIT ne işe yarar?

CONTEXT PriceIT, ürün alım ya da satımının gerçek maliyetine esaslı şekilde ışık tutan, mevcut en kapsamlı IT endüstrisi bileşen fiyatlandırma veri setini kullanır. Kurumsal alıcılar, kurumsal satıcılar, iç denetim ekipleri ve devlet istatistik departmanları, bileşen maliyetleri ve fiyat değişimleri hakkında en ayrıntılı seviyeye kadar tamamen görünürlük sağlayan özelleştirilmiş raporlar alırlar.

CONTEXT PriceIT ile kurumsal satın alma departmanları ve tedarikçileri Kilit Bileşen Kıyaslama (Key Component Benchmark) aracı yardımıyla bileşen fiyatlarındaki dönüşümü takip edebilirler. Bu özellik, hem alıcı hem satıcıyı özellikle sözleşme fiyat müzakerelerinde koruyan, rekabetçi fiyat konumlandırması ve fiyat değişikliklerine ilişkin eksiksiz bir anlayış sunar. Sözleşme değerlendirmelerini sadeleştirmek amacıyla teknoloji değişiklikleri ile ilişkilendirilen güncelleme maliyetleri de izlenebilir.

Kilit PriceIT Endeksleri

CONTEXT PriceIT raporlarında sağlanan bu endeksler bir bakışta sözleşme fiyatlarının mevcut pazar koşullarını yansıtıp yansıtmadığını gösterir.

 

priceit-chart1116

 

 

Yazar : Mathias Knöfel / Corporate Benchmarking and Enterprise Analyst at CONTEXT

CONTEXT PriceIT: Üreticilerin ‘adil fiyatlandırma’ya ilişkin objektif bir 3. taraf bakışına ihtiyacı var için yorumlar kapalı

Filed under Hizmetler, PriceIT