Category Archives: Türkiye Paneli

2015 Ekim Ayında Lider BT Distribütörleri Neler Yaptı?

Context-AnalyzerCONTEXT’in TÜBİSAD önderliğinde oluşturduğu Türkiye’nin ilk Bilişim Teknolojileri Distribütör Paneli projesinin 2015 Ekim ayı verileri açıklandı. 11 öncü Distribütör firmalarının veri sağlayarak oluşturduğu Distribütör Paneliyle Türkiye’nin ilk Distribütör Satış verisi “Sell-Through” ortaya çıkmış oluyor.

Panel verilerine göre 2015 Ekim ayında panel üye olan firmaların Kanal’a sattıkları BT satışları baz alındığında 123,9 milyon$’ lık bir satış gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayında bu rakam 140,2 milyon$ idi. 2015 yılı Ekim ayının da dahil olduğu tüm aylarda toplam BT satışları 2.8 milyar$ ‘a ulaşırken, geçen yıl aynı aylarında (Ocak-Ekim) 3.6 milyar$ olarak gerçekleşmişti. 2014 Kasım-Aralık aylarında 910 bin$ lık satış gerçekleşirken 2014 yılı 4.5 milyar$ ile kapanmıştı.

2015.11 - ekim cirosuKategorilere baktığımız zaman 2015 Ekim Ayında
Notebook   77,4 milyon$
Desktop     16,7 milyon$,
Tablet PC   6,2 milyon$,
LCD Monitör 5,9 milyon$,
Servers 5,4 milyon$ satış gerçekleşti.

Üretici sıralamalarına bakıldığı zaman 2015 Ekim ayında Distribütörden Kanal’a satılan ürünlerde en fazla ciroyu gerçekleştiren TOSHIBA gerçekleştirdi.

TOSHIBA 23,7 milyon$
LENOVO 22,6 milyon$
HP  20,7 milyon$
ASUS 15,3 milyon$
APPLE 11.7 milyon$
DELL 8.7 milyon$
ACER 6.9 milyon$ ile kapattı. (Bu satışlara tüm kategoriler dahildir)
CONTEXT Kimdir?
Merkezi İngiltere’de bulunan CONTEXT, 1983 yılında kuruldu. EMEA bölgesinde teknoloji ürünlerinin satış ve fiyatlandırma kayıtlarını tutan, Dünya çapında 200’den fazla çalışanı olan bir şirket olup aynı zamanda GTDC’nin ana iş ortaklarındandır. Dünyanın en geniş ve kapsamlı ‘Dağıtım Kanalı Veritabanı’ CONTEXT tarafımızdan desteklenmektedir. Veri yönetimi ve raporlamadaki engin tecrübemizle müşterilerimize 30 seneyi aşkındır en yüksek kalitede veriler sağlayarak kritik karar süreçlerinde etkin rol oynuyoruz. Türkiye’de CONTEXT, kendi alanlarında lider Distribütör firmaları ve TÜBİSAD ile birlikte ortaklaşa çalışarak Bilişim Sektörü’nün en büyük ihtiyaçlarından biri olan Distribütör Panel’ini üretmekte ve yeni saha arayışlarına devam etmektedir.
 
CONTEXT Kanal’ın Nabzını Nasıl Ölçüyor?
CONTEXT’e Bilişim Sektörü verilerini sağlayan 11 Panel üyemizle birlikte Kanal’a satılan ürünlerin yaklaşık %80’nini ölçerek Panelistlerimizle birlikte Kanal’ın nabzını ölçüyoruz. Üst düzey güvenlikli FTP sistem aracılığıyla CONTEXT’e aktarılan veriler uzman veri analiz ekiplerince veriler anlamlı hale getirilmektedir. CONTEXT’in Türkiye raporlamalarında tahmini veri yer almazken, Distribütörden Kanal’a satılan satışlar yer almaktadır.
Daha detaylı bilgi için;
Erol Kuseyri / CONTEXT Türkiye Ülke Sorumlusu

2015 Ekim Ayında Lider BT Distribütörleri Neler Yaptı? için yorumlar kapalı

Filed under Türkiye Paneli

Türkiye Distribütör Paneli verileri açıklandı.

Türkiye’nin önde gelen distribütörlerinden alınan verilere göre 2015 yılı Ekim ayında Notebook ve Tablet cirosu 83.6 mio USD olarak gerçekleşti. 2014 aynı dönemde bu rakam 90.1 mio USD olarak gerçekleşmişti.

NOTEBOOK pazarı panel verilerine göre 77.4 mio USD olarak gerçekirken geçen yıl Ekim ayında bu rakam 78.9 mio USD idi.
TABLET pazarı verilerine göre Ekim cirosu 6.2 mio USD olurken, geçen yıl bu ciro 11.1 mio USD idi.
2015.11 - ekim cirosu

Türkiye Distribütör Paneli verileri açıklandı. için yorumlar kapalı

Filed under Türkiye Paneli